Kvalitet
I Selecta foregår der et løbende kvalitetsarbejde.
Kontinuerligt måles servicekonsulenternes serviceniveau og kompetencer, ved kontrol af automatens hygiejne og funktionsdygtighed.
For at sikre at vi kan efterleve og overholde vores egne høje kvalitetskrav samt sørge for at vort personale kompetenceudvikles, har vi uddannede instruktører der jævnligt gennemfører interne kurser.
I markedsføringsafdelingen er et løbende arbejde med at udvikle sortiment, servicekoncept, udstyr og tjenester.
Løbende udføres marketingsundersøgelser for at finde svar på hvad kunden anser for kvalitet, desuden undersøges nye behov og tendenser inden for branchen.
Miljø
Som virksomhed har Selecta et stort miljøansvar. For at leve op til dette miljøansvar uddanner vi vort personale i at tænke miljøbevidst. Vores miljøpolitik omhandler områder indenfor transport, energi, køb & salg, samt affaldssortering. Vi affaldssorterer på vore kontorer og genanvender eller skrotter udstyr på en miljørigtig måde. Vi stiller miljøkrav til vore leverandører og samarbejdspartnere. Desuden samkører vi vore transporter for at mindske miljøpåvirkningen.